Kolorowanki są fajne!Kolorowanki są nieodłącznym elementem dzieciństwa. Jednak w obecnych czasach dzieci coraz rzadziej wykonują tę czynność ze względu na inne aktywności, które głównie związane są z oglądaniem telewizji, lub graniem w gry na tablecie, czy laptopie. Jest to duży błąd, ponieważ kolorowanki posiadają wiele zalet i chcąc dbać o prawidłowy rozwój dziecka, warto zachęcać do malowania i kolorowania. 

Dlaczego kolorowanki są ważne? 

Jedną z podstawowych korzyści kolorowanek jest wpływ na rozwijanie umiejętności motorycznych dziecka. Uczą poprawnego trzymania kredek, co później przydatne jest w późniejszych etapach edukacji, na przykład w trakcie nauki pisania liter i cyfr. Doskonalą także koordynację ruchową. Kolorowanki rozwijają kreatywność dziecka, uczą wrażliwości artystycznej, co sprzyja poznawaniu samego siebie poprzez kreowanie własnego poczucia estetyki oraz gustu. W asortymencie znaleźć można również kolorowanki edukacyjne, które pomagają w nabywaniu takich umiejętności jak nauka tworzenia kształtów, wzorów, czy szlaczków, które uczą abstrakcyjnego i przestrzennego myślenia. 

Bogaty wybór

Kolorowanki w bardzo prosty sposób można dopasować do wieku dziecka, zdolności manualnych oraz zainteresowań. Występują w wersjach podstawowych, które skierowane są dla najmłodszych, natomiast dla starszych dzieci propozycje są trudniejsze, bardziej skupiające się na szczegółach. Najchętniej dzieci wybierają kolorowanki, w których występują postaci z bajek, komiksów, książek, a także te, które związane są z różnego rodzaju okolicznościami, na przykład Świętami Bożego Narodzenia. 

Kolorowanki są czynnością, która powinna być włączana do planu dnia dziecka. Uczą wielu przydatnych umiejętności, które nie tylko pozytywnie oddziałują na aktualny rozwój dziecka, ale także efekty widoczne są w przyszłości, kiedy dziecko rozpoczyna edukację. Kolorowanie pozwala na spędzenie czasu w sposób kreatywny i przyjemny, a także działa relaksująco. Rozwija wyobraźnię oraz poprawia rozwój motoryczny dziecka.